Android 6.0 Marshmallow yüklenecek cihazlar

Android 6.0 Marshmallow yüklenecek cihazlar

Android’in yeni güncellemesi Marshmallow, 13 Ekim tarihinden itibaren cihazlara gelecek. Peki hangi cihazlara gelecek ve hangi yenilikler olacak?

Liste pek çoğumuzu üzecek gibi görünüyor bir çok cihaz bu yeni güncellemeye sahip olamayacak liste ile ilgili yeni bir açıklama yapılırsa güncel olarak yayınlayacağız.

Android’in son sürümü 6.0 Marshmallow, şu anda Nexus5 ve gibi bazı saf Android işletim sistemine sahip cihazlarda ön izleme sürümü olarak denenebiliyor. Fakat final sürümü 13 Ekim tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanacak.

Daha önce Samsung, 6.0 Marshmallow’un hangi cihazlarına geleceğini duyurmuştu fakat bu sefer Sony,LG, Motorola, HTC gibi şirketlerin de hangi cihazlarına Android’in son sürümünün geleceğini açıkladı. Önce sırasıyla bu cihazlara bir bakalım ve sonrasında gelecek olan yeniliklere göz atalım.

Zenfone 2
Nexus 5 (2013)
Nexus 5X
Nexus 6 (2014)
Nexus 6P
Nexus 7
Nexus 9
Nexus Player
Huawei P8
Huawei P8 Max
Honor 4X
LG Nexus 5X
LG G3
LG G Flex 2
LG G4c
LG G4
HTC One M8
HTC One M8s
HTC One M8 EYE
HTC Desire Eye
HTC Desire 816
HTC Desire 820
HTC Desire 826
HTC E8
HTC E9
HTC Butterfly 2
HTC Butterfly 3
HTC One ME
HTC M8 Eye
HTC One M9
HTC One M9 +
General Mobile 4G
Motorola Moto G (3. nesil)
Motorola Moto X Play
Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S6 Edge
Samsung Galaxy S6 EdgePlus
Samsung Galaxy Note 5
Samsung Galaxy Note 4 (tarihi net olarak belli değil)
Samsung Galaxy Note 4 Duos
Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Alpha
Sony Xperia Z5
Sony Xperia Z5 Compact
Sony Xperia Z5 Premium
Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3 Compact
Sony Xperia Z3 +
ZTE Blade S6
ZTE Axon

 

Peki Android 6.0 Marshmallow hangi özellikler ile geliyor?

Kişiselleştirme

Bu aslında yeni bir özellik değil. Hatta Marshmallow’un kişiselleştirme özelliklerinin hazır olan birçokROM’dan daha iyi olmadığı belirtiliyor. Yani daha üzerinde çalışılması gerekiyor.

Tablet arayüzü

Android 4.0 sürümünden beri tabletlerin arayüzleri pek değişmedi, Marshmallow’la da bu şekilde devam edeceği belirtiliyor. Eleştiriler de bu yönde ikiye ayrılıyor; bir kısım bunun alışkanlıkların devam etmesi açısından bakıldığında iyi olduğunu savunurken diğer kısım ise ‘madem değişiklik yok, neden sürüm değiştiriliyor’ diyor. Kararı size bırakıyorum.

RAM yönetimi 

RAM yönetimini KitKat sürümüyle neredeyse tamamen değiştiren Android’in bu algoritma üzerinden Marshmallow’a pek bir şey katmadığı söyleniyor. Bunu, Android M’nin geliştiriciler için çıkarılan sürümünü deneyenler söylüyor. İyi bir RAM yönetimi için 4GB RAM’lik çözümlerin henüz yaygın bir şekilde telefonlarda kullanılmıyor olmasına rağmen multitasking özelliğinin optimize edilmediği belirtiliyor.

Kilit ekranı ve Widget’lar

Marshmallow’un açılış ekranı güzel olsa da kilit ekranının Lollipop’a göre çok fazla değişiklik göstermediği söyleniyor. Kilit ekranında kullanılan widget’lar ve bildirimlerin hala aynı ve yeni özelliklere ait az sayıda widget ya da bildirim kilit ekranına taşınabiliyor. Ama Marshmallow’da bildirimlerin daha düzenli ve kişiselleştirilebilir olmasının artı puan olduğu söyleniyor.

Yorumlar