5G alt yapı çalışmalarına başlandı!

5G alt yapı çalışmalarına başlandı!

Türkiye’de 4G sonrası alt yapı çalışmaları devam ederken Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 5G çalışmaları için yapılan tüm çalışmaları destekleyeceğini açıkladı. TÜBİTAK 5G konusunda yaklaşık 4 Milyon TL’lik bir destek sunacağını bildirdi.

1 Nisan 2016’da 4G’ye geçerek internet hızında gözle görülür bir hız artışı olmuştu ve cep telefonları üzerinden 250mbps hızına kadar ulaşılabiliyordu İstanbul içerisinde. Ortalama internet erişim hızında ise İstanbul içerisinde 34Mbps hızına ulaşılıyor.

En hızlı 4G bağlantısına sahip cihazlar

Iphone 6s ve 6s Plus serilerinde yüksek hızlı 4G internet kullanabilmeniz mümkün bunun dışında kalan diğer iphone 5s, 6 ve 6plus’larda maksimum 4G hızını göremiyorsunuz. Samsung Galaxy s6, Galaxy s7 ve Galaxy s7 Edge ürünlerinde 4G yüksek performansta maksimum 4G’yi kullanabiliyorsunuz.

 

TÜBİTAK ne kadar destekte bulunacak?

TÜBİTAK'ın 5G üzerine geliştirilecek projelere vereceği destek 4 milyon TL'ye kadar çıkabilecekken büyük ölçekli işletmeler için %60, küçük ve orta ölçekli işletmeler için %75 oranında destek sağlanacak. TÜBİTAK bu alt yapı çalışmasını yapacak firmalar için tek şart olarak bir Araştırma merkezi veya Üniversite’den araştırmalar konusunda destek alınması şartını koşuyor. Türkiye’de 5G ile ilgili yapılması planlanan bu çalışmalar iyiye işaret umarız en kısa zamanda 5G alt yapısıyla ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkacaktır.